Okos háztartás

Legyen játék a pénzkezelés!

Okos háztartás – új szokások

Spórolni kell? Nem így fogalmaznék, mert ezt ma már szinte mindenki úgy értelmezi, hogy megvonunk magunktól valamit. Pedig a spórolás szó a német sparen, azaz takarékoskodni szóból származik. Ez pedig nálam azt jelenti, hogy  okosan, észszerűen kell beosztani a rendelkezésre álló pénzt. És kreatívnak lenni pénzügyekben is, amivel kis odafigyelés mellett látványos eredményeket lehet elérni.

Egy gazdag barátnőm (az egész család pénzügyi szakember náluk) mindig azt mondta, az a gazdag, aki kevesebbet költ, mint amennyit keres.

Érdekes tény, hogy a tehetősebb emberek sokkal jobban odafigyelnek költekezéseikre, mint a szegényebbek. Talán ezért is gazdagabbak?

Az okos háztartás ezért arról szól, hogy a kialakult helyzetet hogyan lehet kezelni, a feladatot könyebben és gazdaságosabban megoldani.

Kezdjük…

1. "Végy egy kockás füzetet" és írd fel az első oldalra… ez lesz nagyanyáink „háztartási füzete”, ahogy nálunk a családban hívják.
Mindegy hogyan csinálod: kockás füzetben, excell táblázatban, komoly vagy kevésbé komoly könyvelési tudást igénylő módon, a lényeg: vezesd a kiadásaidat és a bevételeidet. Minden nap.
A magam részéről a word-ben készítettem egy táblázatot a következő
oszlopokkal: dátum, napi keret (amit elkölthetek), vásárolt áru megnevezése és mennyisége, egy árura költött összeg, fizetési mód (készpénz, étkezési jegy, bankkártya), napi keretből megtakarítás, esetleg a keret túllépésének összege, bankszámlán lévő összeg.
A napi keretet úgy állapítom meg, hogy amikor a bevételem (ez lehet
ösztöndíj, fizetés, nyugdíj stb.) a bankszámlára érkezik, leszámítom belőle azokat a tételeket, melyeket a bank le fog vonni (számlavezetési díj, lakásbiztosítás, hiteltörlesztés, rezsi – tehát az állandó kiadásokat).
Devizahitelnél érdemes egy magasabb összeggel kalkulálni, így biztos bele fogunk férni az általunk kalkulált összegbe, ha meg kevesebbet vonnak, mehet a megtakarítások közé a különbözet. Ezt követően a megmaradt összeget elosztom a következő hó eleji bevételig hátralévő napok számával és ez adja a napi keretet. Ha ezt túllépem, a túlköltekezés összegét levonom a következő nap keretéből és a csökkentett összeget előre beírom. Ha megtakarítás mutatkozik, azt nem számolom bele a következő nap elkölthető összegébe, mert lesznek olyan napok, amikor nagyobb bevásárlást kénytelen az ember csinálni és óhatatlan a keret túllépése. Minden esetre törekedni kell a keret betartására havi szinten.
A táblázatnak köszönhetően naprakész vagyok pénzügyi helyzetemből.
Természetesen mindenki olyan rovatokat készít, amilyet a legjobban tud
használni, ami a pénzügyi igényeinek a leginkább megfelel. Lényeg a
tisztánlátás – sok mindent le lehet vonni egy ilyen füzetből saját magunk
okulására.

Tudom, sokan most a fejüket ingatják, hogy minek kell ez, úgyis tudja, hogy amit keres, vagy a nyugdíj nem elég a kiadásokra – olvassatok tovább, hátha…

2. Tűzz ki egy elérhető célt – és ragaszkodj hozzá!
Írd le, mire vágysz és érezz úgy, mintha már a tiéd lenne!
Annak idején, mikor még könnyedén megtehettem volna, elmulasztottam
megvenni azt a dolgot, amire már akkor is régóta vágytam. Mindig volt
fontosabb dolog, gondoltam én. Butaság volt. Ma már úgy látom, ezt a célt meg kell valósítanom, ha „kis balták potyognak az égből” akkor is. Nem is azért, mert akkora értéket képvisel a vágyaim közt, mint régebben, hanem azért, mert sikerélményt nyújt. Ami pedig sikerélményt nyújt, jó érzéssel tölt el. Ha jó érzéssel tölt el, arra gondolok, milyen jó, hogy használom az okos háztartásban összegyűjtötteket. És ez újabb jó érzéssel tölt el! 

3. Törekedj a megtakarításra!
Nagyon fontos, hogy mindig legyen tartalékpénzed. Ne kelljen hiteleket felvenni és sokszoros áron visszafizetni, ne legyen probléma, ha rendkívüli kiadások merülnek fel.
A megtakarítást – ha nincs más lehetőség – kicsiben is érdemes és el is kell kezdeni!

Például: én megjelenésekor beleszerettem a fém kétszázforintosokba.
Először csak egy volt a pénztárcámban és emlékszem, sajnáltam fizetni vele, inkább felváltottam egy nagyobb pént. Aztán kaptam még néhányat és odatettem a lakás gazdagság feng shui területére. Azóta sem költöm el őket, hanem egy számomra nagyon kedves dobozban, a "kincsesládikómban" gyűjtögetem. Nem nyúlok hozzá. (Ezt is feltűntetem a kiadás rovatban érme megjelöléssel).  Nagyon meglepődtem, amikor öt hét alatt kilencezer forintot számoltam össze és nem éreztem meg a hiányukat, hála a napi keret szigorúan vételének. 

4. Állj pozitívan a dolgokhoz!
Az itt olvasottak természetesen az eddig berögzült szokásaid
megváltoztatását kívánják, ami nem megy mindig egyszerűen. Ezért vedd játéknak a pénzkezelés új formáit - játsz naponta saját Gazdálkodj okosan társasjátékoddal! Légy kreatív! Mit tudnál még kitalálni? Minél többet sikerül megvalósítani az itt olvasottakból, annál többet nyersz! Anyagi téren mindenképp. De tenni kell érte! Ha nem érzed elég erősnek magad hozzá, találj ki frappáns önmegerősítő mondatokat (Pl.: "Pozitívan változik anyagi helyzetem."). Mondogasd minél többször hangosan, vagy írd le egy nap minél többször! És képzeld el magad egy jobb anyagi helyzetben úgy, hogy érezd és éld át, milyen gazdagabbnak lenni!







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 1
Heti: 15
Havi: 11
Össz.: 12 909

Látogatottság növelés
Oldal: Okos háztartás - új szokások
Okos háztartás - © 2008 - 2024 - okoshaztartas.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »